Informacja dotycząca nowych dowodów osobistych.

Nadchodzą zmiany w dowodach osobistych. To ostatni moment na złożenie wniosku przez internet

W nowym dowodzie osobistym będzie miejsce na odcisk palca i odręczny podpis właściciela. Niestety – uniemożliwi to złożenie wniosku o wydanie dowodu przez internet. Jeszcze tylko do 2 sierpnia możemy załatwić tę sprawę online.

  • Od 2 sierpnia 2021 r. w nowo wydawanych dowodach osobistych muszą znaleźć się odciski palców i odręczny podpis właściciela dokumentu
  • Tylko do 2 sierpnia wniosek o dowód osobisty złożymy online. Po tej dacie konieczna będzie osobista wizyta w urzędzie
  • Odciski palców nie będą pobierane od dzieci do 12. roku życia, więc wniosek o tymczasowy dowód dla nich nadal będzie można złożyć przez internet
  • Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Od sierpnia czekają nas zmiany w dowodach osobistych, które znacznie utrudnią składanie wniosku o nowe dokumenty. Warto się więc pospieszyć, bo czasu zostało niewiele. Dotyczy to szczególnie tych osób, których aktualne dowody stracą ważność właśnie w sierpniu 2021 r., ale również młodych ludzi, którzy wkrótce skończą 18 lat i będą starać się o swój pierwszy, dorosły dokument tożsamości. Co się zmieni? Jak składać wniosek o nowy dowód? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Nowe elementy w dowodach osobistych

Z jednej strony zmienione w sierpniu dowody osobiste będą bezpieczniejsze niż do tej pory, trudniejsze do podrobienia. Z drugiej – po 2 sierpnia 2021 ich zdobycie będzie bardziej uciążliwe, bowiem będzie wymagało osobistej wizyty w urzędzie. Jest to związane ze zmianą zawartości warstw graficznej i elektronicznej wydawanych dokumentów tożsamości. Jednym z elementów nowego dowodu będzie odcisk palca, co uniemożliwi złożenie wniosku przez internet. Urząd przyjmujący wniosek będzie wyposażony w dodatkowe urządzenie – skaner odcisków palców. Procedura będzie więc podobna do tej przeprowadzanej przy składaniu wniosku o paszport.

Co jeszcze zmieni się w warstwie graficznej dowodu osobistego?

Znajdzie się w niej również odręczny podpis posiadacza. Podobnie jak odciski palców, trzeba będzie złożyć go w urzędzie. Podpis będzie znajdował się na awersie dokumentu. Na awersie w prawym górnym rogu karty zostanie także dodany dwuliterowy kod państwa na tle niebieskiego prostokąta (symbol UE).

Po 2 sierpnia 2021 składanie online wniosku o dowód osobisty będzie możliwe tylko w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia, bo od nich odciski palców nie będą pobierane. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało też specjalne rozwiązanie dla seniorów i innych osób, które nie mogą osobiście stawić się w urzędzie. Mają powstać mobilne punkty poboru odcisku palców, a urzędnicy, wyposażeni w sprzęt do ich pobierania, odwiedzą osoby, które z ważnych powodów nie mogą wyjść z domu.

Złóż wniosek online – zostało niewiele czasu

Jeśli ważność naszego dowodu skończy się w sierpniu 2021 lub jeśli w ciągu najbliższych dwóch miesięcy zyskamy pełnoletniość, trzeba będzie złożyć wniosek o nowy dokument. Jak to zrobić? Przed 2 sierpnia 2021 najłatwiej i najszybciej załatwimy tę sprawę online. Potrzebny do tego będzie profil zaufany i odpowiednie zdjęcie – takie, na którym twarz zajmuje 70-80 proc. całej powierzchni. Jeśli nie mamy profilu zaufanego, warto go założyć, np. np. za pośrednictwem systemów bankowości elektronicznej kilku banków, m.in. Millennium, PKO BP, mBanku, ING Banku Śląskiego czy Pekao SA.

Jeśli mamy już profil zaufany, wchodzimy na portal gov.pl i logujemy się do konta Mój GOV. Tam należy wybrać e-usługę „Uzyskaj dowód osobisty”. Klikamy przycisk „Złóż wniosek o dowód osobisty”. Następnie wybieramy powód ubiegania się o dowód, wybieramy urząd, w którym będzie można odebrać dokument, dołączamy zdjęcie i uzupełniamy dane osobowe: imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę urodzenia, płeć. Na koniec podpisujemy podpisem elektronicznym.

Ważne jest, aby sprawdzić, czy nasz adres e-mail, podany we wniosku, jest prawidłowy – na niego bowiem otrzymamy informację, że dowód jest gotowy do odebrania w urzędzie. Na wydanie dokumentu poczekamy około 3 tygodni, ważne jest więc, aby złożyć wniosek odpowiednio wcześnie, zanim stary dokument straci ważność.