Do tego czasu elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) można było podpisywać przy pomocy profilu zaufanego ePUAP lub płatnego podpisu kwalifikowanego wystawianego przez pięć centr certyfikacyjnych. W następstwie sugestii środowiska medycznego
o potrzebie stworzenia nowego, bezpłatnego narzędzia do autoryzacji zwolnień lekarskich, które usprawni cały proces wystawiania e-ZLA, ZUS podjął pracę nad nowym podpisem elektronicznym dla lekarzy. Obecnie narzędzie to wchodzi do powszechnego użytku.
Darmowy certyfikat umożliwiający podpisywanie elektronicznych zwolnień lekarskich wystawiany jest na wniosek lekarza na okres 5 lat. Niezbędnym do jego uzyskania jest zarejestrowany profil lekarza na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Tam w zakładce „Certyfikat z ZUS” każdy lekarz, posiadający uprawnienia do wystawiania zwolnień, może wystąpić o wystawienie certyfikatu. Zakład wystawia certyfikat w ciągu kilku minut (maksymalny czas oczekiwania nie powinien przekroczyć 15 minut) od złożenia wniosku, o czym zainteresowana osoba jest informowana mailem lub smsem. Certyfikat należy zapisać na komputerze, na którym wystawiane są e-ZLA lub w pamięci nośnika zewnętrznego.
Nowy sposób podpisywania elektronicznych zwolnień lekarskich przeszedł niezbędne testy prowadzone wspólnie ze środowiskiem lekarskim i zyskał pozytywną opinię lekarzy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych liczy, że nowe bezpłatne i niezwykle proste w obsłudze narzędzie do autoryzacji zwolnień pomoże upowszechnić e-ZLA wśród lekarzy i wkrótce też zostanie wprowadzone do aplikacji gabinetowych, w których pracuje większość medyków.
Elektroniczne zwolnienia lekarskie można wystawiać od 1 stycznia 2016 r. Do dziś lekarze wystawili ponad 1,5 mln e-ZLA. Od 1 lipca 2018 r. elektroniczne zwolnienia lekarskie będą jedyną prawnie dopuszczoną formą zwolnienia lekarskiego.
Marlena Nowicka
regionalna rzeczniczka prasowa ZUS
w Wielkopolsce
www.zus.pl